تبلیغات
وبلاگ تخصصی گردشگری - گردشگری ماجرا جویانه
 
وبلاگ تخصصی گردشگری
جهان کتابی است که تنها با سفر می توان خواند، مادستان را ، با ما ورق بزنید
درباره وبلاگ


وبلاگ شرکت خدمات گردشگری نیکان مهر مادستان

مدیر وبلاگ : نیکان مهرمادستان
نظرسنجی
نظر شما در رابطه با وبلاگ چیست؟جمعه 13 اسفند 1389 :: نویسنده : نیکان مهرمادستان
گردشگری ماجراجویانه که بسیاری آن را شاخه ای از گردشگری ورزشی می دانند مورد توجه قشر جوان گردشگر است .
این شاخه از گردشگری علایق خاص که درایران تقریبا" ناشناخته و مغفول مانده است دهها زیر شاخه داردکه به دلیل شرایط طبیعی ایران ، همه آنها امکان ایجاد و توسعه در کشور را دارندو در این گزارش به آنها اشاره خواهدشد.
1-      کوه نوردی ،غار نوردی، سنگ نوردی و یخ نوردی: قله های مرتفع کوهستانی ایران به ویژه قله های زاگرس مرکزی در شمار 100قله مرتفع جهان قرار داردونیز قله دماوند بلندترین قله نیم کره غربی ،و همچنین درایران نزدیک به 100 غار نظیر غار علیصدر(بزرگترین غار آبی جهان)و کتله خور شهرت جهانی دارندکه البته گفته می شود غارهای بیشتری با انتهای نا معلوم در لرستان ، چهارمحال و بختیاری و کهکیلویه و بویر احمد وجود دارد.
در این بین این امکان در این نوع گردشگری خاص وجود داردکه دیدار از جاذبه های دیگر گردشگران ایران با آن ترکیب شود.برای نمونه صعودکنندگان به کلیمانجاروی ایران(شیرکوه یزد) امکان بازدید از معماری منحصر به فرد یزد را دارند. همچنین کوهنوردان مناطق سبلان (اردبیل) وزاگرس مرکزی امکان بازدید از کوچ و زندگی عشایر واستفاده از چشمه های آب گرم منطقه را دارند.
2-      اسکی ، اسنوبر، برف نوردی و بازی های برفی: در ایران در این میان مناطق زاگرس مرکزی ، فارس مرتفع، کهگیلویه و بویر احمدو چهار محال و بختیاری با توجه به برخورداری از ارتفاع بیش از 2 هزار متر که فصل ماندگاری برف در برخی از مناطق آنها تا بیش از 8 ماه طول می کشد مطلوب ترین زمینه را برای گسترش ورزش های زمستانی فراهم می کند.در حال حاضر درایران فقط 16 پیست اسکی وجود داردکه از میان آنها 3 مجموعه دارا ی امکانات اقامتی ، 5 مجموعه فقط دارای رستوران و بقیه از حداقل امکانات محروم هستند، ازاین بین ، پیست های آبعلی ، شمشک و دیزین در استان تهران قابلیت پذیرایی از گردشگران خارجی را دارد.
3-      سفر در مسیرهای بدون جاده ، دوچرخه سواری ، موتور سواری: این شاخه از گردشگری ماجرا جویانه هم کاملا" وابسته به ویژگی های اقلیمی و چشم اندازهای طبیعی است . سفر در مسیر های بدون جاده در مناطق کویری و همچنین عبور از زاگرس مرتفع و دوچرخه سواری کوهستان در مناطق جواهرده ، توچال ، دماوند و دیلمان و.... از امکانات این نوع گردشگری در ایران است .
4-      کایت سواری، چتر بازی، پاراگلایدر سواری و بالن سواری: باشگاهها و مناطق اطراف تهران ،  جزیره کیش و  پایگا ه شکاری  اندیمشک می تواند برای میزبانی این بازی ها در نظر گرفته شود ضمن اینکه امکان بالن سواری و پاراگلایدر سواری در همه گستره ایران وجود دارد اما تا اکنون تجهیزات آن توسط هیچ گروه یا موسسه ای ارائه نشده است .
5-      بازی های آبی، انواع اسکی و قایق سواری و غواصی : ایران با وجود قرار گرفتن در منطقه ای خشک ، در شمال و جنوب سواحلی داردکه می توانندبه قطب های بین المللی بازی های ورزشی آبی ساحلی تبدیل شوند. علاوه براین 2 ساحل ، دریا چه های بزرگ و متعدد طبیعی مانند ارومیه ، گهر، پریشان و... در یاچه های پشت سدها نیز از چنین قابلیتی برخوردارند.
6-      اتومبیل رانی : در ایران در زمانی کمتر از 2 ساعت فاصله جنگل و کویر را می توان طی کرد و این می تواند جذابیت بسیاری برای اتومبیل رانی ماجرا جویانه داشته باشد.
7-      شکار و ماهیگیری : ماهیگیران وفادارترین گروه به برنامه های مورد علاقه خود هستند. درایران در 50 دریاچه و تالاب داخلی و نیز تمامی رودخانه های کشور ماهیگیری صورت می گیرد.در ایران نکته مهم اینست که در نزدیکی بیشتر شهرهای بزرگ کشور، به خصوص تهران ، امکان ماهیگیری وجود دارد.
در ایران بیش از 100 شکارگاه بزرگ وجود داردکه برخی از آنها از شهرت جهانی برخوردارند.هم اکنون نیز سالانه صدها شکارچی خارجی ازجمله شیوخ عرب حاشیه خلیج فارس با صرف هزینه بسیار به ایران سفر می کندو عمده مقاصد آنها استانهای فارس ، آذربایجان غربی، سمنان ، خراسان ، اصفهان ، کرمان ، هرمزگان و بوشهر است .در این میان استانهای فارس و بوشهر به دلیل امکانی که برای صید پرنده هوبره عرضه می کنند اهمیت بیشتری دارند.
نوع مطلب :
برچسب ها :


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :