تبلیغات
وبلاگ تخصصی گردشگری - 8 متر تا غرق بلندترین محوطه باستانی همدان مانده است
 
وبلاگ تخصصی گردشگری
جهان کتابی است که تنها با سفر می توان خواند، مادستان را ، با ما ورق بزنید
درباره وبلاگ


وبلاگ شرکت خدمات گردشگری نیکان مهر مادستان

مدیر وبلاگ : نیکان مهرمادستان
نظرسنجی
نظر شما در رابطه با وبلاگ چیست؟در حالی که تنها 8 متر تا غرق تپه باستانی گونسپان باقی‌مانده هنوز زمان برای نجات بنایی متعلق به دوره مادها که تا کنون به صورت خشت‌های منظم دیده شده، هست. این درحالی است که ذخیره آب پشت سد کلان ادامه دارد ولی هنوز خبری از ادامه کاوش‌های باستان‌شناسی نیست

خبرگزاری میراث فرهنگی ـ گروه میراث فرهنگی ـ تپه گونسپان (پاتپه)، یکی از بلندترین تپه‌های باستانی کشور که در نزدیکی ملایر واقع شده و به دوره‌های مختلف از جمله دوره مادها تعلق دارد در حال غرق شدن است. این محوطه باستانی پیش از این و طی عملیات نجات‌بخشی کاوش شد اما هنوز اطلاعات مهمی از دوره ماد در این تپه وجود دارد که به زودی زیر آب می‌رود.

به گزارش CHN تپه گونسپان (پاتپه) به عنوان یکی از بلندترین تپه‌های باستانی ایران با ارتفاعی حدود 28 متر در 32 کیلومتری شهرستان ملایر در استان همدان واقع شده و با یادگارهای از عصر آهن تا دوران قاجاریه در معرض نابودی کامل قرار دارد.

احداث سد مخزنی "کلان" ملایر به طول 907 متر و ارتفاع 46 متر با حوزه آبگیری 310 هکتار در حدود 20 محوطه و تپه کوچک و بزرگ را غرق می‌کند. تپه گونسپان یکی از این 20 تپه مهم تاریخی است که اکنون به دلیل آبگیری و ذخیره آب‌های بارانی، حدود 20 متر آن در زیر آب قرار گرفته است.

پیش از این و طی 5 فصل کاوش باستان‌شناسی، آثار مهمی از دوره قاجار تا اشکانی و عصر آهن 3 در این محوطه باستانی کشف شد. این درحالی است که کاوش‌های در لایه‌های مربوط به دوره مادها (عصر آهن 3) ناتمام مانده ولی این محوطه باستانی در حال غرق شدن است.

علی خاکسار، جواد باباپیری، حسن رضوانی، مهرداد ملک زاده، کورش روستایی، علی هژبری و رضا ناصری از جمله باستان‌شناسانی هستند که روی این تپه باستانی مطالعاتی را به انجام رسانده‌اند.

به گفته بابک مغازه‌ای، دبیر انجمن ایران‌شناسی کهن‌دژ و روزنامه‌نگار حوزه میراث فرهنگی تپه باستانی گونسپان لایه‌های متعددی از جمله دوران مفرغ، بنایی از دوره ماد با معماری خشتی، بنایی متعلق به دوره اشکانی با معماری سنگی و چینه‌ای، دوران تاریخی، قلعه‌ای متعلق به دوره زندیه و همچنین بنایی متعلق به دوره قاجار از خشت و چینه دارد.

در حال حاضر و طی کاوش‌های باستان‌شناسی لایه‌های متعلق به دوره قاجار،‌ زندیه و اشکانی پس از کاوش و نقشه‌برداری از روی تپه برداشته شده‌اند تا باستان‌شناسان به این وسیله مطالعه روی آثار دوره ماد را به انجام رسانند.

آخرین فصل از کاوش‌های باستان‌شناسی در این تپه باستانی منجر به نمایان شدن نخستین رج از خشت‌های یک بنای دوره ماد است.

باستان‌شناسان در زیر لایه‌های اشكانی موفق به شناسایی بافت معماری منسجم خشتی شدند كه در تمام تپه گسترده است و به عصر آهن ? (دوره ماد و شاید اوایل هخامنشیان) تعلق دارد.

احداث دو كارگاه لایه نگاری در دو بر شمالی و جنوبی تپه همچنین ایجاد كارگاه پیشرو كه ویژگی‌های بیشتری از معماری عصر آهن را نمایان ساخت، مشخص كرد كه احتمالا مجموعه معماری گسترده ای در اینجا مدفون است.

همچنین در ادامه برش لایه نگاری، نشانه هایی از عصر مفرغ پایانی هم روزگار با لایه های گیان 3 گودین 3 و دیرینه‌تر از عصر مفرغ میانی در گونسپان شناسایی شد و خشت‌های بدست‌آمده مشابه خشت‌های نوشیجان بوده و ارتفاع برخی از دیوارها تا ارتفاع حدود 5 متر نشان دهنده اهمیت و ارزش این بنا در دوره ماد بوده است.

به گفته مغازه‌ای تعداد محوطه‌های دوره ماد که سالم مانده‌اند به تعداد انگشت‌های یک دست هم نیست که البته گونسپان یکی از این محوطه‌های باستانی است. از سوی دیگر شناخت ما از این دوران تاریخی اندک است و در حالی که هنوز کاوش‌های باستان‌شناسی بطور کامل به پایان نرسیده آبگیری سد آغاز شده  و در نتیجه این تپه باستانی به صورت جزیره‌ای در آمده است.

در حال حاضر و طی آخرین مشاهدات انجام گرفته آب جمع شده در پشت سد مخزنی کلان به تراز 1905 رسیده و به این ترتیب تنها حدود 6 تا 8 متر از سطح این تپه که اتفاقا بخش‌های باقی‌مانده دوره ماد است سالم مانده و همچنان قابل کاوش است.

نوع مطلب : تخصصی، میراث فرهنگی، خبر، 
برچسب ها :


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :